Mladí priatelia a nepriatelia psoriázy

Autor: Mária Cetkovská | 23.11.2012 o 21:07 | (upravené 27.11.2012 o 23:09) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  567x

V dňoch 19. -20. októbra 2012 sa v krásnom prostredí Západných Tatier na chate Třinec v Žiarskej doline uskutočnilo stretnutie mladých priateľov a nepriateľov psoriázy a ich rodinných príslušníkov. Organizátormi tohto stretnutia bola moja maličkosť Včielka Maja z pacientskeho združenia Bodkáčik a MUDr. Karolína Martinásková, PhD, dermatologička z Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

 

Počas dvoch dní účastníci získali nové informácie na odborných prednáškach, ale svoj čas venovali aj športu a zábave. Keďže vo väčšine prípadov sa psoriáza začne po prvýkrát prejavovať v období dospievania - v puberte, tak aj cieľom tohto stretnutia je pomôcť mladým ľuďom vyrovnať sa zo svojím ochorením. Je dôležité, aby sa integrovali v spoločnosti a čo je najdôležitejšie, aby sa zo svojím ochorením naučili žiť.

Keď človek dostane psoriázu, bude ho sprevádzať po celý život. No dnešná medicína postúpila a dermatológia je už oveľa ďalej aj vo výskume psoriázy, takže sa dá vhodnou modernou liečbou zvládnuť a tak relatívne žiť plnohodnotný život s pokožkou bez prejavov.

Život psoriatika je jeden ťažký boj a prináša zo sebou rôzne nálady a stavy mysle. Navyše žijeme v dobe, keď sa práca hľadá dosť ťažko a o to ťažšie sa hľadá ľuďom, ktorí majú celoživotné ochorenie. Oba dni tohto stretnutia sa niesli vo veľmi príjemnej nálade, ľudia si mohli medzi sebou navzájom vymeniť svoje osobné skúsenosti, nadviazať nové priateľstva.

Je dobré, že  mladí ľudia vedia o tom, že so svojím ochorením nie sú sami, aby vedeli, že na jednej lodi ich pláva veľa. Domov sme si odniesli veľa pekných spomienok a príjemných zážitkov.

Chcem týmto v mene OZ Bodkáčik a  Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR povzbudiť mladých ľudí, nech nezostávajú so svojím ochorením sami, nech sa združujú, hľadajú možnosti stretávať a rozprávať sa o ochorení. Ako som už písala – podelením sa o svoje bolesti a starosti prídete o polovicu tejto záťaže.

PS1: V rámci tohto stretnutia sme v sobotu zorganizovali už 3. ročník Behu proti psoriáze. Ako môžete vidieť na fotkách, symbolickým behom so záťažou chceme podporiť pacientov s týmto ťažkým ale liečiteľným ochorením.

PS2: Ďakujeme všetkým zúčastneným tohto podujatia, veríme, že bolo pre nich obohacujúce a rovnako ďakujeme partnerom, ktorí sa na organizácii tejto víkendovky podieľali.

 

1_tab.jpg2_tab.jpg

3_tab.jpg4_tab.jpg

5_tab.jpg6_tab.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?