reklama

O potrebe vnímať a zdieľať.

V poslednom čase sa viac a viac zamýšľam nad tým, prečo je empatia v dnešnej dobe  tak zatracovaná či potlačená. Dnešná doba nedovoľuje vypovedať svoj názor v práci. .....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V poslednom čase sa viac a viac zamýšľam nad tým, prečo je empatia v dnešnej dobe tak zatracovaná či potlačená. Dnešná doba nedovoľuje vypovedať svoj názor v práci. Ak prejavíte kolegialitu a tá je nežiadúca - ste odpisaní. Už dlhé roky robím aktivity pre ľudí so zdravotným handicapom, osvetu pre verejnosť v oblasti zdravia a prevencie kožných ochorení v rámci OZ, aj keď moja profesia je pedagóg. Robím to rada a nezištne. Naučilo ma to veľa. Hlavne sa dívať na problémy zo strany toho druhého - no realita mojej každodennej praxe je iná. Kladiem si otázku: „Koľko búrok ešte treba ustáť, aby sme sa na veci vedeli pozrieť aj zo strany toho druhého?" Čítame samé múdre rady ako zdravo žiť (no ži zdravo, keď nemáš na to), choď si užívať relax (zvlášť keď si časovo obmedzený a peňaženka ti to nedovolí), atď... Stretávam ľudí, ktorí stále pracujú, neutrácajú nazvyš a predsa si to dovoliť nemôžu. A tak je pre nich niekedy obtiažne sa riadiť heslom „V zdravom tele zdravý duch"...a keby aj ako chceli svoj život s handicapom zlepšiť a zmeniť niekedy to nejde... Vieme sa vcítiť a pochopiť to?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A preto mi nedá to nepovedať, že každá ľudská bytosť je jedinečná, o tom asi nik z nás nepochybuje. Spája nás, že sme z mäsa a kostí, že dýchame spoločný vzduch, každý máme svoje plusy a mínusy. Dnes sa do popredia dostáva človek v pojme estetického vnímania krásna a dokonalosti. Vrodené vady alebo získaný handicap je na obtiaž. Často sa používa pojem postihnutý. No tí, ktorí pracujú a stretávajú sa s ľuďmi, ktorí majú určitý handicap, vedia, že to tak nie je. Že sú to často výnimočné bytosti, plné citov, emócií, sú nám priateľmi a v našej spoločnosti plnohodnotnými členmi so všetkými svojimi právami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý si vyžaduje individuálny a citlivý prístup. Potreba porozprávať sa s niekým o svojom probléme by malo byť ľudskou vlastnosťou a potrebou.

Lebo podelenie sa o svoju bolesť je polovičnou bolesťou.

Mária Cetkovská

Mária Cetkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žena, matka,pedagogička,psoriatička a zakladateľka OZ Bodkáčik na pomoc psoriatikom,alias Včielka Maja. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu